2016 Hillclimb Entrants

Here is the latest list of entants for ROUND 1 of the 2017 CAMS VIC HILLCLIMB CHAMPIONSHIP!

Number Classification Group Car Make Model Year Entrant
3 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Hayward 06 Formula
Libre  2006
Michael Barker
9 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Martin a16 a16 2016 Garry Martin
86 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Morbi Formula Libre
DR01 2015
Robert Whiting
89 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Ninja NC-1 00001 2014 Nicholas Collins
99 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Dallara  F394 Peter Weichard
641 A3 Formula Libre up
to 1300cc
Group 1 Lewis 600
special  002 2016
Edward Lewis
22 A5 Formula Libre
2001cc and over
Group 1 Cheetah Mk 7  1981 Rodney Moody
211 A5 Formula Libre
2001cc and over
Group 1 Dallara F398  1998 Alan Foley
7 B1 Sports Cars
(clubman) up to 1600cc
Group 1 Farrell Clubman  1970 Stewart Richards
56 B1 Sports Cars
(clubman) up to 1600cc
Group 1 locost  lotus seven Colin Newitt
80 B1 Sports Cars
(clubman) up to 1600cc
Group 1 Fraser Clubman  1994 Brendon Hall
8 B2 Sports Cars 2WD up
to 2000cc
Group 1 Mallock U2 Mk21b  1989 Peter Bail
49 B2 Sports Cars 2WD up
to 2000cc
Group 1 MG B Y6HN33332 1966 Jane Vollebregt
666 B2 Sports Cars 2WD up
to 2000cc
Group 1 MG B Roadster  1964 David Anderson
129 B3 Sports Cars 2WD
2001cc to 3000cc
Group 1 Porsche 968 CS  1993 Mark Homer
777 B3 Sports Cars 2WD
2001cc to 3000cc
Group 1 MazdaRX7 FD 3 S  1994 Ian Holdsworth
19 B4 Sports Cars 2WD
3001cc and over
Group 1 Mazda RX-7  1994 Glenn Latter
4 B6 Marque Sports Cars
up to 2000cc
Group 1 MG B 0566 1969 Donald Woods
28 B6 Marque Sports Cars
up to 2000cc
Group 1 MG MGA GHNL74107 1959 Shane Bolger
276 B6 Marque Sports Cars
up to 2000cc
Group 1 Mazda MX-5  John Read
29 B7 Marque Sports Cars
2001cc to 3000cc
Group 2 Porsche 968 CS  1993 Mark Homer
5 B8 Marque Sports Cars
3001cc and over
Group 2 Renault Alpine GTA
Turbo
John Elliott
2 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 2 Toyota Corolla AE71 Maurice Hanger
55 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 2 Suzuki Swift  Michael Goossens
13 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 2 Honda Civic  David Cantwell
137 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 2 toyota  corolla Joseph Viccars
173 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 2 Austin Mini  1982 Jonathan Bailey
15 C2 Sports Sedans 2WD
1601cc to 2000cc
Group 2 ALFA ROMEO 1750
GTV  1974
Mark Patane
16 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 2 Datsun  1600
p510  1969
Haydn Farman
18 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 2 holden vl
commodore  1987
Steve Grinstead
41 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 2 datsun 1200 coupe Robert Waldner
127 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 2 holden commodore
vc  1979
Charles Pegg
541 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 2 Nissan Pulsar Gavin Langmuir
71 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 FORD ESCORT TWIN CAM Damian Faulkner
84 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Toyota Corolla  1988 Jess Harper
88 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Honda Civic Ferio SiR Philip Mok
93 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Leyland Mini Luke Paterson
94 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Toyota Corolla  1986 Maurice Harper
100 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Morris Cooper  1963 Ian Grinter
184 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Ford Fiesta Zetec Jordan Greenslade
342 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 2 Ford Laser S  1982 Simon Piper
6 C10 Improved
Production 4WD up to 3000cc
Group 3 Nissan  Pulsar GTI-R – 1993 Russell McKenzie
96 C11 Improved
Production 4WD 3001cc & over
Group 3 Mitsubishi Evolution
VI  1999
James Callahan
17 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Renault Clio
Sport  2005
Graeme Edwards
20 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Ford Escort  1973 Les Morrall
27 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Ford Laser TX3  Marc Chippindall
32 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Holden Gemini  Jeremy Thomas
142 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Volvo 142e  1970 Michael O’Brien
423 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 proton  satria gti
1999
Stephen Lambrick
510 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 3 Datsun 1600 P510 1968 Simon Thompson
132 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 3 BMW 323i  1996 Nathan Makovec
31 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 3 BMW E30 323i  1984 Troy Goodrick
37 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 3 MINI R56  JCW  Frank Bradley
113 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 3 Mazda RX8 Riley Gason
51 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Holden VL
Commodore 
Daryl McRae
122 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Ford Falcon AU  2001 Christopher Brooksby
131 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Nissan Skyline   John Shepherd
183 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Toyota Soarer  1989 Philip Wilson
222 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 VOLKSWAGEN GOLF GTI
MK V 7
Gary Birt
311 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Holden Torana  David Tutton
411 C9 Improved
Production 2WD 3001cc and over
Group 3 Ford  Falcon XR6
2002
Steven
Weymouth-Wilson
415 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 3 Nissan Bluebird  Matthew White
14 D1 Historic – Other Group 3 Holden Commodore
VC  1981
Lindsay Woollard
57 D1 Historic – Other Group 3 Elford KM-200  1957 Daniel McIndoe
74 D1 Historic – Other Group 3 Mallock Mark 2  1960 Derek McLaughlan
114 D1 Historic – Other Group 3 VW Farr Special N/A
1966
Shane Bolger
10 D2 Historic Group N
up to 2000cc
Group 3 ford mk1 Cortina
240 
Darryll Combridge
69 D2 Historic Group N
up to 2000cc
Group 3 BMC Morris Mini
Cooper S Mk 1 
Graeme Scott
155 D2 Historic Group N
up to 2000cc
Group 3 Morris Cooper S  1970 Peter Weymouth-Wilson
12 A1 Formula Vee Group 4 Zedvee Formula
Vee 
Ryan Nothard
39 B2 Sports Cars 2WD up
to 2000cc
Group 4 MG TC Special S/C
TC 
John Gillett
87 B4 Sports Cars 2WD
3001cc and over
Group 4 Ford Cobra 1967 Lucas Oil – Mark
Crespin
21 C1 Sports Sedans 2WD
up to 1600cc
Group 4 Toyota Corolla
AE71 
Maurice Hanger
103 C10 Improved
Production 4WD up to 3000cc
Group 4 Nissan Bluebird
Attesa  1992
Laurence Gleeson
40 C11 Improved
Production 4WD 3001cc and over
Group 4 Subaru WRX STI  Gregory Bass
148 C11 Improved
Production 4WD 3001cc and over
Group 4 Subaru impreza
sti  2002
James Cruttenden
149 C11 Improved
Production 4WD 3001cc and over
Group 4 Mitsubishi Evolution
Lancer 1996
Harry Green
68 C3 Sports Sedans 2WD
2001cc and over
Group 4 Holden HB Torana Ernie Corry
85 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 4 Toyota Corolla  1988 Jess Harper
95 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 4 Toyota Corolla  1986 Maurice Harper
193 C6 Improved
Production 2WD up to 1600cc
Group 4 Leyland Mini  Luke Paterson
321 C7 Improved
Production 2WD 1601 to 2000cc
Group 4 Holden Gemini  Jeremy Thomas
83 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 4 MAZDA RX7  1979 Craig Caspersz
416 C8 Improved
Production 2WD 2001cc to 3000cc
Group 4 Nissan Bluebird  Matthew White
33 D2 Historic Group N
up to 2000cc
Group 4 VW Beetle  1976 Glenn Torrens